Valborgsvädret de senaste 50 åren
2021-04-28
Den högsta temperaturen som uppmätts under Valborg de senaste femtio åren är 24 grader och som kallast var det -5.6 grader.
I Uppsala kallas valborgsmässoaftonen ofta för sista april. Det är årets största studenthögtid i Uppsala och vanligtvis är det picknick i stadens parker, mösspåtagning i Carolinabacken, forsränning, vårsånger vid Gunillaklockan och mycket mer. I år, precis som förra året har Uppsala universitet ställt in firandet för att hålla nere smittspridningen. Krisledningsnämnden vid Uppsala kommun har också beslutat att införa ett tillfälligt förbud för att undvika risk för ökad smittspridning. Förbudet gäller Ekonomikumparken, Observatorieparken och Stadsträdgården från torsdag 29 april klockan 12.00 till lördag 1 maj klockan 9.00.
Den finns dock mycket annat att göra och för dig som är intresserad av väder kan det vara intressant att veta hur vädret brukar se ut under Valborg och hur prognosen ser ut i år.

Erik hur brukar vädret se ut runt sista april?
- Jag har tittat lite på Valborgstatistiken för perioden 1970-2020 och gjort en graf över hur det har sett ut de senaste 50 åren. Medeltemperaturen (för dygnet) på Valborg är 7.8 grader men det varierar mycket från år till år. Högsta dygnsmedeltemperaturen var år 1990 med 16.2 grader. 1987 var det 16 grader i medel och 1998 15.7 grader i medel under dygnet.

24 grader är värmerekordet
- Medel för dygnets högsta temperatur under den här perioden är 13.2 grader men det är en stor variation här också. Högsta temperaturen som någonsin uppmätts under perioden 1970-2020 är 24.1 grader, och det var 1990. Den lägsta maxtemperaturen var år 1981 med 3.5 grader. Vi har haft 6 år under perioden med maxtemperatur över 20 grader.
När är dygnet som kallast?
- Dygnets lägsta temperatur inträffar vanligtvis under sen natt, tidig morgon. Medelvärdet av den lägsta temperaturen på Valborg är 3.2 grader och den lägsta temperaturen som uppmätts under ett Valborgsdygn är -5.6 grader 1978. 8 av åren har en lägsta temperatur under 0 grader (senast förra året 2020 med -4.3 grader).
Medelnederbörd för hela perioden är 1.4 mm. 28 av åren så har det varit uppehåll under Valborg. Räknar vi med hur mycket nederbörd som faller enbart för de åren med nederbörd så är medelvärdet på 3.2 mm.
I början av 1980 talet,1981-1983, hade vi en rad kalla och blöta Valborg. Maxtemperaturen låg då mellan 3.5 till 6.3 grader. Medeltemperaturen mellan 1.2 till 4.2 grader.
Det är ovanligt med snötäcke på Valborg. Senast var 1995 med 8 centimeter snö. De kalla Valborg i början 80-talet var det inget snödjup uppmätt, men 1981 var det snötäckt både 1 /5och 2/5. Minns man förra året så kommer man ihåg att det var ganska svalt. Medeltemperatur på 3.7 grader, lägsta -4.3 och högsta 9.2 grader. Vi har inte haft någon nederbörd på Valborg de senaste 5 åren.
Hur ser väderprognoserna ut i år för Valborg?
- Det ser ut att bli åt det svalare hållet. Kall men solig morgon, temperaturen bör väl kunna nå upp till runt 10 grader. Ingen direkt värme men lite bättre än förra året.
Läs mer om vår forskning i meteorologi.
News from the Department of Earth Sciences
-
1,350,000 sek funding for a 1 year project on The Past Climates of Jersey
-
Stort anslag till forskning om klimatet och naturen
-
First place in making research more sustainable
-
Breaking the isolation of Ukrainian university teachers
-
Mikael Höök är ny föreståndare för CEMUS
-
Europeiskt samarbete gör det lättare att förutsäga framtidens klimat
-
Minuscule fossil finds shed light on the aftermath of the Cambrian Explosion
-
Energi från underjorden kan bli en del av framtidens energiförsörjning
-
Wide income gaps lead to higher mortality rates during flood disasters
-
Urban water crises driven by elites’ unsustainable consumption
-
Atmosfäriska cirkulationsmönster bidrar till extremväder
-
Nöjda doktorander på Geocentrum
-
Turné mot vetenskapsförnekelse
-
Slutrapport från Expertgruppen för hållbara mineral- och metallflöden
-
6 miljoner kronor till projekt som ska undersöka svenska litiumfyndigheter
-
Skatterna man tappade: metaller och mineral i gruvavfall
-
Akademiföreläsning med Anna Rutgersson: Extremväder i ett föränderligt klimat
-
International research project will study past climate changes in the European Arctic
-
Keen to see more applied environmental policy research
-
Björn Lund om jordbävningen i Turkiet och Syrien
-
Veijo Pohjola: "Iskärnor kan avslöja hemligheter om klimatet"
-
Worms, bacteria and fungi help reduce carbon dioxide emissions
-
The planet’s wellbeing and human health in focus in this year’s Celsius-Linnaeus Lectures
-
A 1 669 665 SEK grant from The European Research Council enhances our knowledge around extreme weather events
-
Lina Mtwana Nordlund elected into global expert panel for ocean observation
-
Mikael Höök kommenterar protesterna runt kolgruvan i Tyskland
-
Europas största fyndighet för sällsynta jordartsmetaller har hittats i Kiruna
-
Värmebölja i Europa – forskare varnar för att den här typen av extremväder blir allt vanligare
-
6 miljoner kronor från Formas till forskning om livsmedelsberedskap och skydd av jordbruksmark
-
Unprecedented droughts are expected to exacerbate urban inequalities in Southern Africa
-
Generous software donation to Uppsala University
-
Discovery of world’s oldest DNA breaks record by one million years
-
Jordskalv i Norduppland: ”Med svenska mått stort”
-
”Krisen för biologisk mångfald ställer krav på starkt ledarskap och förändrat tänkande”
-
Calendar created from winning weather images
The winning pictures in our weather picture contest have now been collected in a calendar for 2023. The calendar can be bought in the university's webshop or on site in Ekonomikum, BMC, the University Library and the Ångström Laboratory.
-
Fyra nya öppna onlinekurser i klimatledarskap
-
Listen to Sverker C. Jagers inaugural lecture
-
Premiär för öppna utbildningar om klimatomställning
-
Gabriele Messori promoted to Professor in Meteorology
-
Maria Ask: "Potentialen i geotermi är enorm"
Maria Ask, forskare i geofysik, intervjuas i senaste numret av Svensk geoenergi.
-
Steffi Burchardt bemöter falska rykten om vulkaner
-
Valentin Troll på SVT om det högsta vulkanutbrottet någonsin
Utbrottet på Tonga i början av 2022 påverkade hela atmosfären.
-
Uppsala universitet rankas högt inom hållbarhet
-
David Harper och Regine Hock nya hedersdoktorer vid teknisk-naturvetenskapliga fakulteten
-
Anna Rutgersson: klimatmodeller kan hjälpa oss att förutse följderna av klimatförändringarna
-
Många samverkar kring energiomställning på Gotland
-
Madeleine Bohlin i Fråga Lund
-
Is building more dams the way to save rivers?
Giuliano Di Baldassarre intervjuas i National Geographic.
-
Henrik Wachtmeister: ”Fler märkliga händelser kan ske i Europa”
-
Mikael Karlsson i Forskarpodden
"Det finns många myter kring klimatomställning. Hoppet tycker jag ligger i att forskningen visar väldig tydligt att det här är myter eftersom vi kan skapa jobb och tillväxt med klimatomställning."